Telegram en çok kullanılan ağlardan biridir. Herkes tarafından ücretsiz kullanılan bu anlık mesajlaşma uygulaması çeşitli telegram botları ve kullanım kodları ile bambaşka bir boyut kazanmaktadır. Telegram uygulaması kullanılan botlar sayesinde anlık mesajlaşma uygulamasına farklı özellikler ekleyerek kullanma şansı elde edersiniz.

Telegram botları ile telegram uygulamasını çok daha kullanışlı hale getirmek mümkündür. Kullanıcılar herhangi bir özelliği bot kullanarak sağlayabilirler. Bot dediğimiz özelleştirmeler sayesinde telegram gruplarına çeşitli özellikler ekleyebilir, grubunuzun çok daha fonksiyonlu ve güvenli olarak faaliyet göstermesini sağlayabilirsiniz. 

Telegram uygulamasında aktif edebileceğiniz çeşitli bot kodları bulunmaktadır. Her bir kodun kendine has özelliği bulunmaktadır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte kullanılan telegram botları neredeyse yapay zekâ ile kıyaslanmaktadır.

Telegram Botları Ne İşe Yarar? Telegram Bot Ekleme Komutları

Telegrama çeşitli özellikler katabilen botlar uygulama şirketine bağlı değildir. Kullandığınız botlar her türlü gizliliği koruyacak şekilde üretilmiştir. Bu yüzden bot kullandığınızda paylaşımlarınız herhangi bir başkası ile paylaşılmaz. Bot kullanımı oldukça pratiktir.

Telegram kişisel hesap ve gruplarında birçok özellikle botu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Telegram botları ve kullanım kodları kullanarak gruplarında yetki yükünü hafifletebilir, botu otomatiğe bağlayabilirsiniz.

Dünyada kullanılan pek çok bot vardır. Her bir bot özelliklerine göre sanal ortamda hayatı daha kolay hale getirebilmektedir. Bu botları kullanabilmek için aktifleştirmek gerekmektedir. İstediğini özellikte botların kodlarını girerek bot kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Telegramı Botları Nasıl Kullanılır?

Telegram uygulaması diğer uygulamalara göre çok daha geniş kapsamlı bir sosyal araçtır. Özellikle grup kişi sayısının iki yüz binlerde olduğu, kanalların ise sınırsız katılımcısı olduğu bir platformdur. Dolayısı ile grup yöneticilerin sürekli olarak takibi imkânsız hale gelmektedir.

Bu sorunların açılabilmesi için bot kullanımında artış görülmektedir. Telegram botları nasıl kullanılır pek çok kullanıcının merak ettiği konular arasında yer alır. Bot kullanımının kolay ve herkes tarafından ulaşılabilir olması oldukça caziptir.

Bununla birlikte güvenli kullanımı kullanıcılar arasında oldukça takdir edilmektedir. Gruplarınızı yönetmek, daha eğlenceli hale dönüştürmek adına birçok bottan yardım alabilirsiniz. Bot kodları ile istediğinizi yapabilirsiniz. Sadece bot kullanımı yaparken, hangi özelliklere sahip, beklentinizi karşılayabilir mi buna dikkat etmeniz gerekir.

Telegram botları herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak arayışınıza uygun bot kullanmanız oldukça önem taşır. Atadığınız bot kodları sayesinde telegramı çok daha kaliteli bir şekilde kullanmanız sağlanır. Telegram botlarının aktivasyonunu sağlamak için öncelikle bot kodunu bulmanız ve ne işe yaradığını tespit etmeniz olacaktır.

Daha sonra telegramda bulunan arama çubuğunuza istediğiniz telegram botunun kodunu girmeniz gerekir. Botun arama çubuğuna tanımlanması ile açılan pencerenin alt kısmında yer alan başlat butonunun tıklanması ile bot aktive olur. Her botun kendine ait özellikleri ve kullanım talimatı bulunur. Botu kullanabilmek için özelliklerini ve nasıl komut verebileceğinizi öğrenmek çok önemlidir. 

Kullanım talimatlarını gözden geçirilmesi ile botun kullanımı başlar. Eğer botun kullanımına son vermek istenirse engelle veya botu durdur butonlarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte botu yeniden işleve koyabilirsiniz. Bunun için botun yeniden başlatılması yeterli olacaktır.

Telegramda Yaygın Kullanılan Bot Kodları ve Özellikleri

Telegramda bot kullanımının sınırı yoktur. Birçok özellikte botlar grup yöneticilerinin kullanım alanlarını genişletmek ve rahatlatmak amacı ile oluşturulmuştur. Telegramda yaygın kullanılan bot kodları ve özellikleri sayesinde uygulama üzerinden birçok şey yapılabilmektedir.

Burada ister konu müzik olsun ister sohbet her türlü bot bulunmaktadır. Burada ihtiyacınıza uygun bot kodu bulabilmek çok önemlidir. Burada önemli olan botu bulmanız ve çalıştırmanız olacaktır. Botlar bir kere çalıştırıldı mı siz durdurmadığınız veya engellemediğiniz sürece grubunuzda aktif olur. Şimdi telegram uygulamasında kullanıcıların en fazla kullandığı bot kodlarını gözden geçirelim.

Bot Kodu @mobilpsikologbot ve Komutları

En çok kullanılan botlardan biride @mobilpsikologbot olarak bilinmektedir. Bu bot oldukça ilginç bilgilerin grubunuzda paylaşmanıza yardımcı olacak psikoloji içerikli bir bottur. İnternet üzerinde bulunan psikoloji konularının daha iyi anlamlandırılmasını amaçlar.

Bot bilgi kirliğinden uzak, net cevaplara ulaşmanızı sağlamaktadır. Psikoloji üzerine çalışan bir bot olduğundan diğer bir adı da Freud olarak bilinmektedir. Telegram arama çubuğuna @mobilpsikologbot yazarak botu çalıştırabilirsiniz.

@mobilpsikologbot başlat komutu ile başlatılabileceği gibi, günlük konuşma dili kullanılarakta botu başlatılabilmektedir. Örneğin botu başlatma sohbetiniz merhaba olabilir. Bununla birlikte eğer botu kullanmaktan sıkıldıysanız ve durdurmak istiyorsanız sohbete yeter ve tamam sözcüklerini yazmanız botun işlevini durduracaktır.

 • mobilpsikologbot/sohbet: Bu bot günlük konuşma dili ile başlatılmaktadır. Dolayısı ile bota günlük olarak hal hatır sorabilirsiniz. Eğer nasıl hissettiğine dair soru yöneltirseniz duygu durum takibi yapabilecek düzeydedir.
 • mobilpsikologbot/bilgi: Psikoloji bilim dalına ait konularda bilgi almak için botu kullanabilirsiniz. Bu konuda oldukça profesyonel yanıtlar vermektedir.
 • mobilpsikologbot/şükran: Paylaşımcı bir bot olarak bilinir. Şükran duyduğunuz maddi ve manevi duygularınızı botla paylaşabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • mobilpsikologbot/test: Psikolojik olarak birtakım sorunlar içerisindeyseniz kendi analizinizi bot yardımı ile yapabilirsiniz.
 • mobilpsikologbot/yardım: Bot hakkında bilmek istedikleriniz ve komutlar hakkında her şeyi yardım komutu ile sağlayabilirsiniz.

Bot Kodu @MissRose_Bot ve Komutları

Telegram gruplarında sık kullanılan botlardan biride @MissRose_Bot olarak oldukça ilgi görmektedir. Gruplarınız içerisinde @MissRose_Bot kullanarak grup içinde güvenliği sağlayabilirsiniz. İstenmeyen kelime öbeklerini engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte grubunuzda dahil olan üyeleri kısıtlayabilir ya da tamamen grup dışında bırakabilirsiniz.

Yeni gelen kullanıcılara hoş geldin mesajını bot sayesinde otomatik olarak verirsiniz. Özellikle Arapça ve İbranice kökenli gruba uygun olmayan paylaşımları bloke edebilirsiniz. Grupların yönetilmesi açısından ideal bir bot türüdür.

Botun en önemli özelliği tek bir yöneticiye itaat etmesidir. Yani grupta birden fazla yönetici var ise botu kim çalıştırdıysa bundan sonra ondan komut alır. Bu konuda dikkatli olmak çok önemlidir. Botu çalıştırmak için üye ekleme kısmından MissRose ismini bulmanız gruba dahil etmeniz ve botu yönetici atamanız gerekir. Bu aşamadan sonra botu istediğiniz gibi yetkilendirebilirsiniz. Yetki kapsamı oldukça geniştir.

 • MissRose_Bot/setlandtr: Bot dilinin Türkçe olmasını sağlar.
 • MissRose_Bot/welcome on: Yeni gelen kullanıcılara özgü otomatik olarak hoş geldin mesajı atmanıza yardımcı olur.
 • MissRose_Bot/lookbutton: Üyelerin grupta herhangi bir buton kullanmalarını yasaklar.
 • MissRose_Bot/lookemail: Bu komutu verdiğiniz kullanıcı üyelerin mail paylaşması tamamen yasaklanır.
 • MissRose_Bot/lookvoice: Eğer bu komutu bota verirseniz ses dosyalarını paylaşımına olanak vermeyecektir.
 • MissRose_Bot/goofbyeoff: Gruba dahil olan yeni üyelerin veya çıkış yapan üyelerin bildirimlerinin görünmesini engeller.

@ytWatchBot Komutları

Telegramda Youtube paylaşımları yapabilmenize yarayan İngilizce kullanımı olan bir bot çeşide @ytWatchBot olarak bilinmektedir. Telegram botları ve kullanım kodları arasında en pratik botlardandır. Arama çubuğunda bot ismini arattıktan sonra başlat ile çalıştırabilirsiniz.

Botu durdurmak istiyorsanız durdur butonu basmanız yeterli olacaktır. Botu başlattığınız anda komutlar ile botu verimli olarak kullanabilirsiniz.

 • ytWatchBot/showthechannellist: Bu komutla birlikte takip halinde olduğunuz Youtube kanallarının genel listesini görebilirsiniz.
 • ytWatchBot/addchannel: Komutla birlikte Youtube uygulamasından telegrama kanal ekleyebilirsiniz.
 • ytWatchBot/deletechannel: Eklediğiniz kanallardan birini silmek istiyorsanız bu komutu kullanmanız gerekir.
 • ytWatchBot/top10: Adından da anlaşıldığı üzere en iyi kanalları görüntüleyebilirsiniz.

@Vortechpc_bot

Telegram botları arasında oldukça işe yarar botlardan biride Vortechpc_bot olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi istediğiniz bir programın rahatlıkla bulabilme ve indirme avantajıdır. Bot başlat komutu ile çalışır.

Durdurmak için Vortechpc_bot/off kodu ya da durdur butonu kullanılabilmektedir. Botun en güzel yanı istediğiniz yazılımları temiz bir içerikle elde etmeniz olacaktır.

 • Vortechpc_bot/Tableofcontents: Bu kod sayesinde bot sistemindeki gözden geçirebilirsiniz.
 • Vortechpc_bot/Windows: Bu kod oldukça geniş bir alana hizmet etmektedir. Virüs programlarından, Android uygulamalarına aklınıza gelen her türlü programa erişebilirsiniz.
 • Vortechpc_bot/Linux: Linux alt yapısına ait uygulamaların bulunmasında etkili bottur. Ancak tek başına işe yaramadığından yardımcı bir bota ihtiyacınız vardır.
 • Vortechpc_bot/Mac: Bu kodu kullanırsanız Adobe uygulamalarının yanı sıra temizleme özelliğine sahip uygulamaları da kullanabilirsiniz.

@YTranslateBot

Bu bot çeşitli dillerde çeviri yapmanıza yardımcı olacaktır. Türkçe desteği de bulunmaktadır. Çeviri yaparken Yandex Translate üzerinden bilgi almaktadır. İstediğiniz dilde uyumlayabilirsiniz.

Botu başlatabilmeniz için başlat butonunu kullanabilir ve komutlarla ayarlayabilirsiniz. İçeriğinde çok fazla komut bulunmamaktadır.

 • YTranslateBot/setmylang: Bu komutla birlikte ana dilinizi seçebilirsiniz.
 • YTranslateBot/tolang: Çeviri yapacağınız dili seçmenize yardımcı olur.

@YTAudio_Bot

Bu bot kodu sadece İOS çıkışlı telefonlar için geçerlidir. En az yirmi dilde çeviri yapabilme kapasitesi bulunmaktadır. Bot Youtube görüntülerini ses dosyaları olarak indirmenizde oldukça etkilidir. Başlat butonu ile botu çalıştırabilirsiniz.

Bu botu etkin bir şekilde kullanabilmek için öncelikle Youtube üzerinden URL kopyası almanız gerekir. Alınan kopya bota yapıştırıldığında Bot hafızasında aynı URL varsa hemen size ulaşır. Ancak ilk kez ses dosyasına dönüştürülüyorsa görüntü o zaman Downloand etmeniz gerekir.

 • YTAudio_Bot/history: Dönüştürülen ses dosyalarının geçmişini size gösterecektir.

@GmailBot

Telegram uygulamasından çıkmadan GmailBot ile maillerinize gözden geçirebilir, gerekli durumlarda cevap verebilirsiniz.

Ancak bu botu kullanabilmek için İngilizce bilmeniz gerekir. Komutlarla gmailinizi yönetebilirsiniz.

 • GmailBot/setting: Maillerinizi ayrıştırarak önemli maillere öncelik verir. Bu komutla almak istediğiniz mailleri belirlemiş olursunuz. Engellemek istediğiniz postaları da kara listeye atabilirsiniz. Bu bir ayar komutudur.
 • GmailBot/new: Bu komutla yeni bir e posta oluşturabilirsiniz.
 • GmailBot/stop: Eğer botu durdurmak istiyorsanız bu komuttan yararlanabilirsiniz.

@vkmusic_bot

Müzik alanında oldukça gelişmiş bir bottur. Sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını bu bot sayesinde indirip depolayabilirsiniz. Botu başlat butonu ile kolaylıkla başlatabilirsiniz.

 • vkmusic_bot/song: Bu kod istediğiniz şarkının aratılmasında etkilidir.
 • vkmusic_bot/artist: Şarkıcı ismi ile arama yapmanızı sağlar. Bu komut sayesinde sevdiğiniz sanatçıların şarkılarına ulaşabilirsiniz.
 • vkmusic_bot/my: Şarkı listesi oluşturmanızı sağlayan komuttur.
 • vkmusic_bot/top: Popüler olan şarkıları keşfetmenizi sağlar.

@TextMagicBot

Grup yöneticilerin çok seveceği bir bot türüdür. Yazıların daha hoş ve değişik tarzda kullanmak isteyenler için ideal bir bottur.

Boyu çalıştırdıktan sonra istenen yazının bota iletilmesi ve akabinde botun alternatifler sunması ile kullanılmaktadır. Use inline – mode butonuna basarak botun kullanımı aktife edilmektedir. Oldukça basit, eğlenceli bir bottur.

@apkdl_bot

Telegram üzerinden Play Store uygulamalarınızı bu bot üzerinden telefonunuza indirebilirsiniz. Botu aktif ettiğiniz zaman çıkan butona istediğiniz uygulamanın adını yazmanız indirmeniz için yeterli olacaktır.

 • apkdl_bot/help: Bottan yardım desteği almanızı sağlar. Aklınızdaki soruları gidermeniz için oldukça yararlıdır.

@newfileconverterbot

Dönüştürme etkisi sağlayan önemli botlar arasındadır. Dosyaların rahatça görüntülenmesi için bazen dönüştürmek gerekir. Bazen dosyalar cihazlar tarafından desteklenmeyebilir.

Bu yüzden dönüştürerek dinlenir ve görülebilir hale getirilebilmektedir. Ancak bu botun olumsuz yanı sadece otuz gün kullanılabilir olmasıdır.

 • newfileconverterbot/help: Yardım almanız gereken konularda fikir verir.
 • newfileconverterbot/setting: Özellikle dil ayarının yapılmasında yardımcı olur.
 • newfileconverterbot/feedback: Geri bildirim yapabilmeniz için oldukça yararlı bir komuttur.
 • Newfileconverterbot/privacy: Önemli bir komuttur. Botun gizlilik politikası hakkında kullanıcıya bilgi, verir.

@VirusYabBot

Virüs taraması sağlayan bot içeriklerinden biride VirusYabBot olarak bilinmektedir. 300 Megabaytlık dosyaları rahatlıkla taratabilirsiniz. Bu bot İngilizce ile kullanılmaktadır.

Ancak özel dosyaların taratılmaması kendi güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Basit dosyalarınız için botu kullanabilirsiniz. Başlatmanız ile birlikte kullanılabilmektedir.

@ExactlyAppBot

İngiliz diline meraklı olan kullanıcılar için harika bir bot içeriğidir. Bu bot İngilizce kelime öğrenmenizi kolaylaştıracak inanılmaz bir etkiye sahiptir. Başlat butonu ile botu aktive edebilirsiniz.

 • ExactlyAppBot/worlds: Bu kotu girmenizin ardından botun verilerinden bulunan tüm İngilizce kelimeleri görebilirsiniz.
 • ExactlyAppBot/web: Bu komutu çalıştırırsanız web olarak sayfayı görebilirsiniz.
 • ExactlyAppBot/help: Bu komutla birlikte bottan yardım sağlayabilirsiniz.

@ThinkFasterBot

Oyun sever kullanıcılar Telegram üzerinden bu botu kullandıklarında İngilizce ve Rusça olarak kelime bulmaya yönelik oyunlar oynayabilirler. Botu telegram uygulamasında kullanabilmek için başlatmanız yeterli olacaktır.

 • ThinkFasterBot/languadge: Oyun dilini ayarlamanız için bu komutu kullanabilirsiniz.
 • ThinkFasterBot/game: Bot üzerinden kelime oyunu oynayabilmeniz adına öncelikle oyun başlatabilmeniz gerekmektedir. Bu komut sayesinde oyun başlatabilirsiniz.
 • ThinkFasterBot/stop: Oyunu durdurmanıza yarayan komuttur.
 • ThinkFasterBot/help: Oyun hakkında bottan yardım almanızı sağlar.
 • ThinkFasterBot/halloffame: Bu kod sayesinde oynadığınız oyunların skorlarına ulaşabilirsiniz.

@kandilli_bot

Adından da çok net anlaşıldığı üzere Kandilli rasathanesinin verilerine dayanarak oluşturulan deprem bildirme botudur. Ülkenin dört bir yanında meydana gelen depremleri öğrenebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz konumu bota bildirirseniz iki yüz kilometre yakınınızda oluşan depremlerden haberdar olabilirsiniz.

 • kandilli_bot/konumekle: Bu komutta bulunduğunuz konumu belirterek yakınlarınızda oluşan depremleri görebilirsiniz.
 • kandilli_bot/konumsil: Farkı bir konuma geçmişseniz bu komuttan yararlanarak önceki konum verinizi silebilirsiniz.
 • kandilli_bot/siddet: Depremlerin şiddetini bu komut sayesinde görüntüleyebilirsiniz.

@PhotosetterBot

Oldukça ilginç bir bot özelliğine sahiptir. Aslında bu bot resimlerde doğrudan ilgilenmez. Bu bot resimlerin üzerindeki bilgilerin yazılı dosyaya dönüşmesine olanak tanır. Bir resim üzerindeki yazıyı rahatlıkla resimden ayrıştırabilir. Dolayısı ile önemli botlar arasında yer almaktadır. Ancak kullanımı kısıtlıdır. Bu bot en fazla beş günlük bir ücretsiz kullanım olanağı tanır.

 • PhotosetterBot/language: Bot dilinizin belirlenmesinde yardımcı olan bir komuttur. Aradığınız dili kolayca bulabilirsiniz.
 • PhotosetterBot/payment: Bu bot ücretli olarak hizmet vermektedir bu yüzden bu komutla ödeme işleminizi sağlayabilirsiniz.
 • PhotosetterBot/myid: Bu komut İD kimliğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

@twitterdownloaderbot

Twitter kullanıcılarının telegram üzerinde hoşlanacağı botlardan biriside twitterdownloaderbot olarak karşımıza çıkmaktadır. Twitter gündeminde oluşan en çarpıcı videoları indirmek için bu bottan yararlanılabilmektedir.

Başlat komutu ile botu başlatabilirsiniz. Bu botu kullanmak için paylaşım sayfasından yararlanabiliriz. İndirmek istediğiniz videonun altına botun ismini yazmanız size indirme linki sağlayacaktır.

@exchangeratesbot

Ekonomik olarak bilgi almak isteyen Telegram kullanıcıların @exchangeratesbot üzerinden en son dakika gelişmelerini çok rahatlıkla erişebilir.

 • Exchangeratesbot/help: Botu kullanabilmek için yardım almak çok yararlı olacaktır.

@spotify_to_mp3_bo

Telegramda çoğunluğun kullandığın müzik botlarından biride Sportify uygulaması üzerine geliştirilmiştir. Bu botun kullanımını sağlayabilmek adına genel olarak yapılması gereken başlat komutunu vermektir. Bu sayede botun kullanımı sağlanır.

 • spotify_to_mp3_bo /help: Komutundan bot hakkında gelişmiş bilgiler alabilirsiniz.
 • spotify_to_mp3_bo/languadge: Dil değişikliği yapmak için bu komutunu kullanabilirsiniz.

Bot Kodu @StickerBot

Sticker çıkartmalarını seviyorsanız Telegram botu olarak kullanabileceğiniz StickerBot oldukça dikkatinizi çekecektir. Botu kullanabilmek için öncelikle başlatmak gerekmektedir.

Başlat komutu ile aktifleştirdiğiniz StickerBot kullanıma hazır hale getirilir. Bu bot komutlar tarafından rahatlıkla yönetilebilmektedir. Bot dahilinde birçok sticker elde edebilirsiniz.

 • StickerBot/help: Bu komut verildiğinde ihtiyacınız olan her yardım tarafınıza iletilecektir.

Bot Kullanımın Yararları

Telegramda bot kullanmak birçok içeriğe kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır. Botlar sayesinde müzik, film, program ve uygulamalar, oyunlar ve kitaplar telegram üzerinden indirme yapmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte bazı bot içerikleri öğrenme yeteneğinizi geliştirecektir. İhtiyacınıza uygun her bot telegram üzerinden rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Ancak botların kullanımını kavramak, özelliklerini keşfetmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra her botun kendine özgü bir komut içeriği bulunmaktadır. Genel olarak tüm botların bir kullanım kılavuzu niteliğinde bilgi içeriği kullanıcılara iletilmektedir.

Özellikle grup yöneticileri grup kullanıcılarını daha kolay yönetmek adına çeşitli botlardan yardım almaktadır. Kalabalık gruplar tek başına yönetilemez mutlaka bot takviyesi yapmak oldukça işe yaratacaktır.

Dünya üzerinden pek çok bot ve bunlara ait komutlar vardır. Aslına bakarsanız komutlar bazen çok zorlayıcı olabilir. Ama nitelikleri sanal dünyada insanlara pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Bot alanları oldukça gelişmiştir. Neredeyse yapay zekaya sahip bir sekter edasındadır. En bulunmaz dediğiniz programlar sistem arasında ayrıştırılarak botlar sayesinde ulaşılabilir hale gelmektedir.

Botlar basit kullanımı olmasına karşı dahice üretilmiştir. Botları ufak bir araştırma ile kendinizde oluşturabilirsiniz. Ama burada dikkatli olmak, ciddi bir emek sarf etmek ve iyice düşünmek gerekir. Gruplarınızın işlevini arttırmak, grup kullanıcılarını arasında düzeni sağlamak isteyen telegram yöneticileri Telegram botları ve kullanım kodları öğrenerek daha popüler hale gelir.

Bot Seçimleri

Telegram botları ve kullanım kodları kullanımı oldukça kolaydır. Hesabınız üzerinden botun aktif olmasını sağlamanız yeterli olacaktır. Hangi konuda bot yardımı almak istiyorsanız o konuya yönelmeniz ve bot araştırmasına girmeniz gerekir. Elbette ki botlar birçok grup tarafından aynı anda kullanılabilmektedir.

Ancak bazı botlar aynı grup içerisinde sadece tek kullanıcı yönetici tarafından komut kabul etmektedir. Kullanım kodları oldukça kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak kodların başına / işareti mutlaka eklenmelidir. Kodları bulunamayan botlar zaten genel olarak kullanıcılara bilgi içeriğini sunar.

Dolayısın ile burada dikkat edeceğiniz tek şey hangi botun ne işe yaradığıdır. Bot ismini öğrendikten sonra yardım içeriğinden de faydalanmak söz konusudur. Elbette ki botu telegram sisteminize dahil ederken kuşkusuz size bir bilgi verecektir.

Bot seçimlerinizi grup içeriğine göre seçebilirsiniz. Eğer grubunuz müzik içeriğine sahipse o zaman müzik botlarına yönelebilirsiniz. Grup program ve uygulamalar üzerineyse o zaman bu tarz botlardan indirme odaklı botlar uygulanabilir.

Botların çevirme, dönüştürme özellikleri de bulunmaktadır. Açamadığınız dosyaların türünü değiştirmeye yaratan botlar kullanarak grup içinde ses ve görüntüleri ulaşılır hale getirebilirsiniz.

Botların Bulunması

Telegram botları dünya üzerinde oldukça kullanılan bir kapsamlı uygulamalardır. Bu uygulama içinde bir uygulama olarak düşünülebilir. Bir robot bottan yararlanmak oldukça etkili olacaktır. Telegram botları ve kullanım kodları bulabilmek adına arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte zaten telegramda kullanılan botlarda sistem üzerinden arama yapılarak gözlemlenebilmektedir. Botların daha verimli bir halde kullanılması adına kodlarının çözülmesi ve iyi anlaşılması gerekir.

Aksi halde bottan layığı ile faydalanmak mümkün olmaz. Grup içerisinde kullanacağınız botları iyice araştırmak oldukça yararlı olacaktır. Nihayetinde botlar geniş bir erişim kaynağıdır. Verilerinizin güvenliği için güvenilir formattaki botların kullanılması oldukça akıllıca olacaktır. Bu yüzden çoğunluğun kullandığı botları tercih etmek gerekir.